EYEC 2023

W dniach 17-19 kwietnia odbyła się po raz jedenasty European Young Engineers Conference. Po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią konferencja wróciła do formy stacjonarnej. W czasie wydarzenia 56 młodych inżynierów i naukowców z całej Europy przedstawiło swoje osiągnięcia na sesjach plenarnych, w konferencji wzięły udział 23 osoby poza Polski, co pozwoliło uzyskać status konferencji międzynarodowej. Zaprezentowano 30 prezentacji plenarnych, 19 posterów, a w monografii konferencyjnej ukazały się 4 artykuły.

Ugościliśmy grupę studentek z Ukrainy (z politechnik w Lwowie i Kijowie), które odwiedziły nas w ramach programu wymian zorganizowanego przez Narodową Agencję Wymian Akademickich. Tak liczna obecność uczestników z zagranicy zapewniła nam między narodowy status tej edycji konferencji.

Do wygłoszenia wykładu zaproszono Gości Specjalnych z całego świata:

• prof. Magdę H. Barecką (Northeastern University, USA);
  • prof. Sotiris E. Pratsinis (ETH Zurich, Szwajcaria);
  • prof. Jörg Vienken (Technical University Mittelhessen, Germany);
  • dr Rasa Keruckiene (Kaunas University of Technology, Litwa);

Natomiast w skład Komisji Naukowej weszli naukowcy z WIChiP Pw i innych polskich uczelni:

• dr hab. inż. Andrzej Krasiński, prof. PW
  • dr hab. inż. Andrzej Krasiński, prof. PRz (Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej)
  • dr inż. Nina Hutnik (Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej)
  • dr inż. Katarzyna Jabłczyńska
  • dr inż. Michał Wojasiński

Zwycięstwo za prezentacje posterowe przypadły:

1. Marynie Kantur (Faculty of Biomedical Engineering, National Technical University of Ukraine “Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute”, Ukraina) za poster Lab scale in vitro urolithiasis model for rapid screening of substances of various origins;
  2. Mateusz Młynek (Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Politechnika Warszawska, Polska) za poster Bio-based polysaccharide nanoparticles as a promising carriers for hydrophobic drugs delivery;
  3. Patrycja Kwiek (Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Akademia Górniczo-Hutnicza) za poster Influence of colour space model of an image in melanoma detection;

Natomiast nagrody za prezentacje plenarne otrzymali studenci z Department of Organic Chemistry & Technology, Budapest University of Technology & Economics, Węgry:

1. Johanna KissScale-up of PET glycolysis process applying recyclable catalysts;
  2. Reka NemethOptimisation for polycarbonate methanolysis applying a recyclable heterogeneous organocatalyst;
  3. David KisDevelopment and application of a new, bio-based solvent;

Było to spore wyzwanie logistyczne, aby powrócić do wydarzenia w formie stacjonarnej po 3 latach przerwy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, a władzom i pracownikom Wydziału za wsparcie w organizacji konferencji.