Mlekspress

Kolejnym projektem realizowanym przez Koło jest mobilna instalacja do produkcji napoju roślinnego na bazie orzechów. 

Hodowla bydła wymaga zużycia dużej ilości wody-aby zapewnić paszę bydłu, zadbać o jego higienę czy napoić. W ostatnich dekadach coraz częstsze stają się ekstremalne zjawiska pogodowe takie jak susze. Dlatego dąży się do optymalizacji zużycia wody. 

Coraz częściej też z różnych przyczyn ludzie dążą do ograniczenia spożycia laktozy. Dobrą opcją są  tu napoje roślinne. Do ich zalet można dodatkowo zaliczyć wyższą zawartość błonnika niż w mleku krowim. Często spotkać można się z opinią, że napoje roślinne są ubogie w wapń czy inne makro- i mikroelementy. Jednak niedobory witamin i minerałów, których nie ma zbyt wiele w mleku roślinnym, mogą być uzupełniane w kolejnych etapach produkcji. 

Podstawową metodą wykorzystywaną w projekcie jest filtracja, podczas której odseparowujemy większe fragmenty zmielonych orzechów od płynu. Pozwala ona też zapewnić spójną konsystencję i zapobiec rozwarstwieniu się produktu. W ramach procesu orzechy są mielone. Następnie, w układzie przepływowym prowadzi się cyrkulację wody, aby doprowadzić do przejścia tłuszczu i innych składników odżywczych z orzechów do wody.