Budowa modelu sztucznego płuca

Badania zakończone

 

Budowa modelu sztucznego płuca

Przewlekłe choroby układu oddechowego przebiegające z obturacją, czyli zwężeniem oskrzeli, stanowią poważny i wciąż narastający problem zdrowotny w Polsce. Szacuje się, że najczęściej występujące, astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) dotykają około 5-7 milionów Polaków. Co więcej dane statystyczne i obserwacje kliniczne wskazują, że liczba chorych stale rośnie. Statystyki oraz narastające problemy techniczne, ekonomiczne oraz wzrastające znaczenie kwestii etycznych powodują, że wykorzystanie w badaniach naukowych wirtualnych organów może okazać się bardziej wygodne niż eksperymenty na zwierzętach czy ograniczone możliwości wykorzystania pacjentów w badaniach.
Celem pracy było zbudowanie modelu układu oddechowego, który może być użyteczny w edukacji wyższej do testowania inhalatorów bądź badania depozycji cząstek.

Model ten działa na zasadzie tłoka, praca którego ma za zadanie symulować mięśnie międzyżebrowe i przeponę. Układ jest połączony z komputerem dzięki czemu można zadawać różne krzywe oddechowe.

Praca płuca do obejrzenia na YouTube

projekt oraz główny koordynator: mgr. inż. Karolina Kotra 

wykonanie: inż. Michał Konicki, Krzysztof Bona